Just a regular baking chicken (they're pretty plump) - and I'm assuming two people eating smallish portions (for my family of five, we get supper, lunch for one or maybe 2 people, and shreds for soup out of a baking chicken.) The soup doesn't necessarily have to have much meat in it, because you've got all the good juices and stock from the roasting and the boiling of the carcass.
For more than 2, of course, you'll have to buy some additional groceries (10 lb bag of taters, 2 chickens or perhaps a pot roast, if they're on sale for a reasonable price, etc).
It's also helpful if you can stock up at sales and then freeze them (for example: buying turkeys when they go down to 29 cents/lb after Thanksgiving, butchering them and freezing them for eating over the next 3-6 months.) Whenever Publix has a sale on top sirloin ($2.99/lb one time! Cheaper than ground beef! But usually $3.99/lb) I buy one or two and put them back for future eating. If you slice them up and cook them, they're great over salad for cheap suppers (and one average-size top sirloin will feed all five of us with enough steak leftover for 2 lunchboxes.)
And making your own bread is tons cheaper than buying it - it takes a little work, but it tastes better, too.
no subject
For more than 2, of course, you'll have to buy some additional groceries (10 lb bag of taters, 2 chickens or perhaps a pot roast, if they're on sale for a reasonable price, etc).
It's also helpful if you can stock up at sales and then freeze them (for example: buying turkeys when they go down to 29 cents/lb after Thanksgiving, butchering them and freezing them for eating over the next 3-6 months.) Whenever Publix has a sale on top sirloin ($2.99/lb one time! Cheaper than ground beef! But usually $3.99/lb) I buy one or two and put them back for future eating. If you slice them up and cook them, they're great over salad for cheap suppers (and one average-size top sirloin will feed all five of us with enough steak leftover for 2 lunchboxes.)
And making your own bread is tons cheaper than buying it - it takes a little work, but it tastes better, too.